Cuantificatori Englezești Categorizate - Numere ordinale 1-9

Categoria include cuvintele numerice care specifică ordinea articolelor sau a persoanelor dintr-un grup.

review-disable

Revizuire

flashcard-disable

Fișe de studiu

spelling-disable

Ortografie

quiz-disable

Chestionar

Începe să înveți
Cuantificatori Englezești Categorizate
first [adjectiv]
اجرا کردن

primul

Ex: He was the first person to climb the mountain.

El a fost primul om care a urcat muntele.

second [adjectiv]
اجرا کردن

al doilea

Ex: This is his second attempt at solving the puzzle .

Aceasta este a doua lui încercare de a rezolva puzzle-ul.

third [adjectiv]
اجرا کردن

al treilea

Ex: He was the third person in line for the concert.

El era a treia persoană în linie pentru concert.

fourth [adjectiv]
اجرا کردن

patrulea

Ex: Sally finished in fourth place in the swimming competition .

Sally a terminat pe locul patru în competiția de înot.

fifth [adjectiv]
اجرا کردن

al cincilea

Ex: Emily celebrated her fifth birthday with a colorful party .

Emily și-a sărbătorit a cincea aniversare cu o petrecere colorată.

sixth [adjectiv]
اجرا کردن

șaselea

Ex: The students were excited to graduate and receive their diplomas on the sixth of June.

Studenții erau încântați să absolve și să primească diplomele pe șase iunie.

seventh [adjectiv]
اجرا کردن

șaptelea

Ex: Jake won the gold medal in the hundred-meter dash at the school's seventh-grade sports meet.

Jake a câștigat medalia de aur la cursa de o sută de metri la întâlnirea sportivă a clasei a șaptea a școlii.

eighth [adjectiv]
اجرا کردن

optulea

Ex: Sarah proudly received the award for being the eighth student to complete the challenging math puzzle .

Sarah a primit cu mândrie premiul pentru a fi a opta studentă care a finalizat puzzle-ul matematic provocator.

ninth [adjectiv]
اجرا کردن

nouălea

Ex: Amanda finished in the ninth position in the marathon , a remarkable achievement for her first race .

Amanda a terminat pe locul nouă la maraton, o realizare remarcabilă pentru prima ei cursă.